Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
Thomas M. Siebel

Thomas M. Siebel bir yapay zekâ yazılım sağlayıcı teşebbüsü olan C3.ai’nin kurucusu, başkanı ve genel müdürüdür. Teknolojide kırk yılı kapsayan bir karıyerle, ilişkisel veri tabanları, kurumsal uygulama yazılımı, internet bilişimi, yapay zekâ ve nesnelerin interneti de dâhil belli başlı inovasyon döngülerinin ön saflarında yer almıştır.

1980’lerin başında Oracle Şirketindeki kariyerini takiben, 1993’te başkan ve CEO olarak görev yaptığı, Siebel Systems’in kurulmasıyla müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) kategorisinde öncü olmuştur. Siebel Systems 8000’den fazla çalışanı, 4500’den fazla kurumsal müşterisi ve yıllık 2 milyar doları aşan geliriyle hızla dünyanın önde gelen kurumsal yazılım şirketlerinden biri hâline gelmiştir. Ocak 2006’da Siebel Systems Oracle ile birleşmiştir.

Thomas ve Stacey Siebel Vakfı, enerji çözümleri, eğitim ve araştırma projeleri, kamu sağlığı, evsizler ve temel sosyal haklardan mahrumlara para kaynağı sağlamaktadır. Vakıf diğer hayırsever faaliyetleriyle birlikte Siebel Öğrenci Vakfı’nı (bilgisayar bilimi, mühendislik ve işletme mezunlarına burs vererek) ve Siebel Kök Hücre Enstitüsü’nü (rejeneratif tıp potansiyelini kullanma araştırmalarını sürdürerek) desteklemektedir.

Bay Siebel daha önce üç kitabın yazarlığını yapmıştır. Virtual Selling/Sanal Satış (Free Press, 1996), Cyber Rules/Siber Kurallar (Doubleday, 1999), ve Taking Care of eBusiness/e-Ticaretle İlgilenmek (Doubleday, 2001).

1999, 2000 ve 2001 yıllarında Businessweek tarafından küresel iş dünyasının en üst 25 yöneticisinden biri olarak kabul edilmiştir. 2003, 2017 ve 2018’de yılın EY Girişimcisi ödülünü almıştır ve 2018 yılında Glassdoor Top CEO ödülünü elde etmiştir.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden Tarih alanında lisans ve yüksek lisans ve Bilgisayar Bilimi alanında yüksek lisans derecesi alarak mezun olmuştur. Princeton Üniversitesi eski mütevelli üyesidir ve Illinois Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve UC-Berkeley Mühendislik Fakültesi danışma kurullarında hizmet etmektedir. 2013 yılında Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne seçilmiştir.

Thomas M. Siebel - Yazarın kitapları

Kapat